Home studio – part 1
Articles

Home studio – part 1

Home studio - part 1Jeszcze trzydzieści lat temu mało kto myślał o własnym studio muzycznym. Tak poważne przedsięwzięcie zawsze kojarzyło się z koniecznością ogromnych nakładów finansowych, na które mogli pozwolić sobie nieliczni. Dziś również jak byśmy chcieli zorganizować duże profesjonalne studio muzyczne z odpowiednio zaadoptowanym pomieszczeniem, reżyserką, salą nagrań i całym osprzętem potrzebowalibyśmy niemałych funduszy. Natomiast jeżeli nasze wymagania są nieco mniejsze, to nie musimy rezygnować ze swoich marzeń. Możemy w ramach swoich możliwości finansowych i lokalowych we własnym domu stworzyć swoje domowe studio nagrań, w którym będziemy mogli realizować swoje projekty muzyczne. W takim dobrze zorganizowanym domowym studio muzycznym można naprawdę zrealizować bardzo dobrej jakości nagrania.

Where to start?

Przede wszystkim wpierw musimy określić rodzaj naszego studia muzycznego. Czy ma to być studio, gdzie chcemy nagrywać np.: instrumenty akustyczne i wokal, czy tylko chcemy realizować swoje projekty wewnątrz komputera. Jeżeli zdecydujemy się na tą drugą opcję, to w zasadzie komputer, odpowiedni DAW z biblioteką brzmień i wtyczkami VST w całości załatwiają sprawę. Jeżeli natomiast chcemy zrobić studio w którym będziemy chcieli realizować nagrania instrumentów akustycznych i wokalu, to przede wszystkim będziemy musieli odpowiednio zaadoptować nasze pomieszczenie. Na początek będziemy musieli odpowiednio wygłuszyć nasze pomieszczenie, tak by w jak największym stopniu wygłuszyć niepożądane odgłosy z zewnątrz. Dzięki odpowiedniemu wygłuszeniu nasze mikrofony nie będą ściągały dźwięków z poza naszego studia. Do takiego wygłuszenia możemy wykorzystać maty akustyczne lub specjalne parawany. Odpowiednio przygotowane i wygłuszone pomieszczenie nie tylko ma za zadanie uchronić nas przed odgłosami zewnętrznymi, ale również spowodować to, by fale dźwiękowe wewnątrz nie rozchodziły się niepotrzebnie i nie odbijały np.: od ścian.

Kompletowanie sprzętu

Jak już uda nam się w miarę naszych możliwości wygłuszyć odpowiednio nasz lokal w którym organizujemy nasze studio, to kolejnym etapem będzie kompletowanie podstawowego sprzętu. Takim sercem na którym będziemy pracować jest wspomniany już powyżej komputer. Dlatego dla naszego własnego komfortu pracy warto zadbać o to, by posiadał on odpowiednio mocne parametry. To czy zdecydujecie się na PC-ta czy MAC-ka to już zostawiam każdemu do indywidualnego rozpatrzenia. Ogólnie wiadomo, że ta druga opcja jest droższa, więc tu już wedle możliwości finansowych oraz własnych preferencji. Oczywiście do komputera będziemy potrzebowali odpowiedniego oprogramowania, które pozwoli nam na rejestrowanie nagrywanego sygnału a następnie jego odpowiednią obróbkę. Takie oprogramowane muzyczne to tzw. DAW, na pokładzie którego powinniśmy znaleźć niezbędne narzędzia do pracy.

Home studio - part 1

Jeżeli będziemy chcieli nagrywać wokal lub instrumenty akustyczne, to na pewno będziemy potrzebowali mikrofonów. Taki podstawowy podział mikrofonów jak jest to mikrofony dynamicznie i mikrofony pojemnościowe. Każdy z tych mikrofonów ma swoja indywidualną charakterystykę i każdy z nich ma trochę odmienne przeznaczenie. Inne mikrofony używa się do nagrywania wokalu solowego, inne do chórków, a jeszcze inne do instrumentów. Żebyśmy mogli przesłać nasz analogowy dźwięk i zapisać go w formie cyfrowej na dysku twardym naszego komputera, to będziemy potrzebowali interfejsu audio. Urządzenie te ma specjalne przetworniki analogowo-cyfrowe i cyfrowo-analogowe, które pozwalają wprowadzić sygnał analogowy do interfejsu odpowiednio go przetworzyć na wersję cyfrową i wysłać do komputera w celu zapisania. Tutaj również warto od razu zaopatrzyć się w lepszej klasy interfejs, bo ma on decydujący wpływ na jakość przesyłanego sygnału.

Naszą nagraną sesję musimy oczywiście mieć możliwość odsłuchania i najlepiej tego etapu produkcji dokonywać na specjalnych monitorach studyjnych bądź słuchawkach studyjnych. Odradzam odsłuchiwanie i obrabianie materiału studyjnego na zwykłych kolumnach od wieży hi-fi lub słuchawkach audiofilskich ponieważ te urządzenia mają sztucznie podrasowane pewne częstotliwości np.: podbity bas. Obrabiając materiał studyjny musimy mieć go na odsłuchu w jak najczystszej i w najbardziej naturalnej postaci. Tylko wtedy będziemy wstanie odpowiednio go obrobić dodając lub zmniejszając odpowiednio poziomy częstotliwości.

Summation

W dobie tak dużego postępu technologicznego, gdzie współczesny sprzęt amatorski znacznie przewyższa swoimi możliwościami i jakością sprzęt, który kiedyś znajdował się tylko w profesjonalnych studio nagrań. Tak więc zorganizowanie swojego domowego studia muzycznego naprawdę jest w zasięgu każdego pasjonata muzyki.

Leave a Reply