Укулеле: што е тоа, видови, структура, звук, историја, апликација
Стринг

Укулеле: што е тоа, видови, структура, звук, историја, апликација

Една од главните атракции на Хаваите е мала, смешна гитара. И покрај изгледот на играчката, музичкиот инструмент со прекрасното име укулеле е популарен кај познатите и почетници музичари. Компактен е, лесен за учење, а неговиот светол, весел, романтичен звук потсетува на тропските острови на Пацификот.

Што е укулеле

Ова е името на еден род на гитара - жичан искубен инструмент со 4 жици. Главната апликација е музичката придружба на вокал и соло свирење.

Звукот на укулеле е идеален за свирење хавајски народни песни, џез и народни песни, кантри музика и реге.

Историјата е укулеле

Историјата на потеклото на малата гитара е кратка, но оригиналниот инструмент успеа да се заљуби во музичарите за релативно краток период на постоење. Укулеле се смета за хавајски изум, иако во реалноста на Португалците треба да им се заблагодари за неговото потекло.

Наводно во 1875 година, четворица Португалци, сонувајќи да градат подобар живот, емигрирале на Хавајските острови. Пријателите – Хозе Санто, Аугусто Дијаз, Жоао Фернандез, Мануел Нуњез – понесоа со себе португалска гитара со 5 жици – braginya, која стана основа за создавање укулеле.

Во егзил, пријателите се занимаваа со производство на дрвен мебел. Меѓутоа, на локалното население не им се допаднале произведените производи, а Португалците, за да не банкротираат, почнале да прават музички инструменти. Тие експериментираа со обликот и звукот на португалската гитара, што резултираше со минијатурна разновидност со богат и жив звук. Бројот на жици е намален – сега имаше четири, а не пет.

Хавајците ладно го прифатија изумот на Португалецот. Но, нивниот став се промени кога, на една од националните свечености, хавајскиот крал Дејвид Калакауа реши да свири мала гитара. Владетелот се заљубил во прекрасен инструмент, наредил да го направи дел од хавајскиот национален оркестар.

Името на инструментот е од хавајско потекло. Зборот „укулеле“ е преведен како „болва што скока“, а ако ја скршите на два дела - „уку“ и „леле“, ќе ја добиете фразата „дојди благодарност“.

Постојат три предлози зошто укулеле стана т.н.

 1. Хавајците кои за прв пат ја виделе гитарата помислиле дека прстите на гитаристот кои трчаат по жиците наликуваат на скокачки болви.
 2. Кралскиот соборец на Хаваите бил Англичанец, Едвард Первис, низок, пргав и немирен човек. Свирејќи на мала гитара, тој свиреше смешно и кловн, а го доби прекарот укулеле.
 3. Хавајската кралица Лидија Камакаеа Паки го нарече подарокот од четворица португалски емигранти на хавајскиот народ како „благодарност што дојде“.

Видови

Укулите доаѓаат во различни форми и големини. Инструментот може да изгледа како минијатурна копија на класична гитара, а занаетчиите создаваат и тркалезни, овални производи кои наликуваат на обликот на тикви и ананас, па дури и на квадрат.

Звукот зависи од големината на инструментот. На поголема копија, можете да ги репродуцирате белешките подолу. Укулелите се поделени на неколку видови по големина:

 1. Сопранот е најпопуларна сорта. Класичен укулеле со 12-14 облоги.
 2. Концертниот тип е нешто поголем и погласен од типот сопранист. Фретите се исто така 12-14.
 3. Тенорот е популарна варијанта комерцијално достапна во 1920-тите, со густ, кадифеен тон и многу нијанси. Фреси 15-20.
 4. Баритонот е уште еден популарен тип кој почна да се продава во 1940-тите. Произведува подлабок, побогат, порезонантен звук. Фрети, како тенор гитара, 15-20.
 5. Поретки опции кои се појавија по 2007 година се бас, контрабас и пиколо.

Постои верзија на укулеле со двојни жици. Секоја низа е врзана за втората низа, која е наместена во дует.

Како звучи укулеле?

Укулелето звучи лесно, светло, неговите звуци зрачат со енергија и оптимизам, будат спомени на сончев архипелаг во Тихиот Океан, на шарени букети хавајски цвеќиња.

Звукот со отворена низа се нарекува подесување. Тие избираат таков систем така што извлекувањето на најкористените акорди е погодно. Подесувањето на укулеле е нетипично за гитара, неговите карактеристики се дадени подолу.

Стандардно подесување на укулеле е сопран. Имињата на низите се како што следува:

 • сол (Г);
 • до (C);
 • мојот (Е);
 • ла (А).

Набројувањето на жиците оди од четири до еден (од врвот до дното). Подесување на жици C-Ea (CEA), како за класична гитара, односно почетокот е висока нота, крајот е низок. Низата G треба да звучи повисоко од 3-та и XNUMX-та затоа што припаѓа на октавата на која припаѓаат другите XNUMX ноти.

Предноста на ова штимање е можноста да се свират истите мелодии кои се достапни за свирење на класична гитара, почнувајќи од 5-тиот фрет. За музичарите кои се навикнати да свират гитара, свирењето музика на укулеле на почетокот може да изгледа непријатно. Но, зависноста доаѓа брзо. Извлекувањето на поединечни акорди е достапно со еден или два прста.

Скратениот врат на укулеле овозможува инструментот слободно да се штима до саканото штимање. Можно е да се направи стандардно штимање на гитара, во кое звукот ќе одговара на првите четири жици на класичната гитара. Тоа е, излегува:

 • мојот (Е);
 • ти (Б);
 • сол (Г);
 • повторно (Д).

За укулеле, техниката на играње е брутална сила и борба. Тие ги кубеат и удираат конците или со прстите на десната рака или со плектум.

Структура

Структурата на укулеле е речиси иста како онаа на гитарата. Укулеле мора да се состои од:

 • дрвена, празна во внатрешноста на телото со опашка и тркалезна дупка на предната звучна плоча;
 • врат – долга дрвена плоча по која се протегаат жици;
 • преклопувања на таблата со прсти;
 • гребени - сегменти на таблата со прсти ограничени со метални испакнатини (редоследот на нотите се определува според локацијата на решетките за секоја од 4-те жици);
 • глави – завршниот дел од вратот со штипки;
 • жици (обично направени од најлон).

Укулите се направени од багрем, јавор, јасен, орев, смрека, розово дрво. Поевтините копии се направени од пластика, но таквите аналози можеби не звучат подобро од дрвените оригинали. Вратот е обработен од една чинија, а се користи тврдо дрво. Стандардот за гитарата е направен од пластика или дрво.

Димензии на алатот

Разликата во големината на укулеле со различен звук:

 • сопран – 53 см;
 • концерт – 58 см;
 • тенор – 66 см;
 • баритон и бас – 76 см.

Најголемата копија на укулеле, која е долга 3 m 99 cm, ја создал Американецот Лоренс Стамп. Производот, наведен во Гинисовата книга на рекорди, работи, можете да играте на него.

Познати изведувачи

Укулелето одамна престана да биде локален хавајски инструмент, сега е популарна и ценета гитара од музичарите. Многу еминентни гитаристи се заљубија во минијатурен инструмент, го користеа на концерти, а со тоа придонесоа за неговата популаризација.

Најпознатиот укулелест е хавајскиот гитарист Израел Каанои Камакавивул. Тој се заинтересирал за гитарска музика уште од раното детство, на Хавајските острови е голема славна личност, луѓето со љубов го нарекуваат „нежен џин“.

Хавајците, исто така, ги сметаат Еди Камае и Габи Пахинуи, кои ја создадоа музичката група Синовите на Хаваи, за локални ѕвезди. Тие прават патриотска и инспиративна гитарска музика со вклучување на национални мотиви.

Од големите обожаватели на укулеле треба да се наречат:

 • џез музичар Лајла Риц;
 • Англискиот стрип актер и пејач Џорџ Формби;
 • Американскиот гитарист Рој Смек;
 • Американскиот актер Клиф Едвардс;
 • патувачки музичар Роки Леон;
 • виртуоз гитарист Џејк Шимабукуро;
 • Канадскиот техно музичар Џејмс Хил.

Укулелето е прекрасен инструмент кој стана популарен не само поради светлиот и позитивен звук, туку и поради неговата компактност. Може да се земе на патување, на посета, на некој настан - насекаде музичарот создава празнично расположение свирејќи на укулеле.

ТОП 10 ПЕСЕН НА УКУЛЕЛЕ (укулеле прстен стил)Enya X1

Оставете Одговор