Топ 10 тапанари во светот
Познати музичари

Топ 10 тапанари во светот

Денес е тешко да се замисли некој од современите музички жанрови без тапани ритми. Честопати тапанарите се водачи и идеолошки инспиратори на бендовите, пишуваат поезија и музика, а понекогаш дури и успеваат да пеат! Ве покануваме да се потсетите на извонредните херои на перкусиите и тапаните, кои оставија свој белег во историјата на „класичниот“ рок…

Кит Мун (1946-1978)

кој-DHS1_o_tn

Тапанарот на The Who беше еден од првите што го донесе делот од тапаните во прв план, издигнувајќи ја улогата на инструментот во рок бенд на ново ниво. Стилот на свирење на Мун беше на работ на генијалност и лудост – брзото и високо професионално тапање беше надредено на „експлозивното“ однесување на тапанарот на сцената.

Мун стана еден од најпознатите музичари на неговата генерација, а подоцна беше препознаен како еден од најголемите тапанари во историјата на рок музиката.

Фил Колинс (р. 1951)

Фил

На петгодишна возраст, неговите родители му дадоа на Фил комплет за тапани и тоа беше почеток на неговата вртоглава музичка кариера. Во 1969 година, тој го доби својот прв договор како тапанар за Flaming Youth, а една година подоцна одговори на реклама во која се вели: „Ансамблот бара тапанар со добар акустична смисла“.

Се покажа дека ансамблот е пионерскиот прог рок бенд Genesis. Откако вокалистот Питер Габриел замина во 1975 година, бендот беше на аудиција на повеќе од четиристотини кандидати, но микрофонот му беше даден на талентиран тапанар. Во текот на следните дваесет години, групата стана една од најпопуларните во светот. Паралелно со Genesis, Колинс работеше со џез-инструменталниот проект Brand X, а во раните осумдесетти почна да издава соло албуми.

Колинс соработувал со значајни музичари како ББ Кинг, Ози Озборн, Џорџ Харисон, Пол Макартни, Роберт Плант, Ерик Клептон, Мајк Олдфилд, Стинг, Џон Кејл, Брајан Ино и Рави Шанкар.

Џон „Бонзо“ Бонам (1948-1980)

Џон-Бонем

Тапанарот на Лед Цепелин, Џон Бонам ќе наполнеше 65 години на 31 мај.

Во неговите 10 години со Лед Цепелин , Бонам стана еден од најголемите и највлијателните тапанари на рокот. Во 2005 година, британското списание Classic Rock го рангираше на прво место на нивната листа на најдобри рок тапанари на сите времиња.

Џон ги стекнал своите први вештини за тапање на петгодишна возраст, кога составил домашен комплет од кутии и лименки за кафе. Првата вистинска инсталација, Premier Percussion, ја добил на подарок од неговата мајка на 15-годишна возраст.

За време на првата турнеја на Лед Цепелин во САД во декември 1968 година, музичарот се спријателил со тапанарот на Ванила Фаџ, Кармин Епис, кој му препорачал комплет за тапани Лудвиг што Бонам ќе го користи до крајот на неговата кариера.

Џон Бонам

Цврстиот стил на свирење на тапанарот на многу начини стана карактеристична карактеристика на целиот стил на Лед Цепелин. Подоцна, Бонам воведе елементи на фанк и латино перкусии во неговата стилска палета и го прошири својот сет на тапани за да вклучи конги, оркестарски тимпани и симфониски гонг. Според Dallas Times Herald, тој бил првиот што користел синтисајзер на тапани во историјата.

Енциклопедија Британика го нарече Бонам „совршен пример за сите хард рок тапанари кои ги следат неговите стапки“.

Иан Пејс (р. 1948)

Мичмичел
Единствениот член на Deep Purple, кој беше дел од сите состави на групата, критичарите го препознаваат како еден од најдобрите тапанари во светот.

Во раната младост, Пејс бил повеќе заинтересиран за виолина, но на 15-годишна возраст се префрлил на тапани и почнал да го придружува својот татко пијанист, кој свирел валцери и брзи чекори. Џез играчите (Џин Крупа и Бади Рич) имаа силно влијание врз музичарот - Пејс стана еден од првите тапанари кој успеа да внесе елементи на свинг и џез техники во хард рокот.

Бил Вард (р. 1948)

x_fd3063d9

Вард се заљуби во јавноста поради неговиот моќен и извонреден џез стил на свирење на класичните албуми на Блек Сабат со Ози Озборн.

„Преферирам да користам инструменти кои имаат сложени тонски нијанси, секогаш обидувајќи се да го направам звукот помелодичен и експресивен, обидувајќи се да добијам 40 звуци од еден тапан“, рече Ворд во подоцнежното интервју.

Роџер Тејлор (р. 1949)

Роџер-Тејлор_1776025

Надалеку познат по својот „гломазен“ уникатен звук, тапанарот на Квин се смета за еден од највлијателните тапанари во седумдесеттите и осумдесеттите. На раните албуми, Тејлор лично изведуваше песни од свој состав, но во иднина му ги даде на Фреди Меркјури. На неговите соло албуми, Тејлор сам изведувал бас, ритам гитара и клавијатури.

Музичарот често соработуваше со уметници како Ерик Клептон, Роџер Вотерс, Роберт Плант и Елтон Џон, а во 2005 година беше прогласен за еден од десетте најголеми тапанари во историјата на класичниот рок според Планет Рок Радио.

Бил Бруфорд (р. 1949)

Бил Бруфорд

Познатиот англиски музичар, познат по својот бесен, виртуозен, полиритмички стил на свирење, беше оригиналниот тапанар на прог-рок групата Yes. Подоцна играше заедно со King Crimson, UK, Genesis, Pavlov's Dog, Bill Bruford's Earthworks и многу други.

Почнувајќи од 1980-тите, Бруфорд експериментирал многу со електронски тапани и перкусии, но на крајот се вратил на конвенционалниот комплет за акустични тапани. Во 2009 година ја прекина активната концертна активност и студиската работа.

Мич Мичел (1947-2008)

Мич1

Седми на листата на Класик Рок на најдобрите 50 тапанари во рок, Мичел е најпознат по неговото извонредно свирење како дел од искуството на Џими Хендрикс.

Ненадејната смрт на Хендрикс на 18 септември 1970 година стави крај на групата - плочите на еден од најталентираните рок тапанари од шеесеттите повеќе не беа толку популарни и тој почна да произведува млади бендови.

Ник Мејсон (р. 1944)

ey112

Единствениот член на Пинк Флојд кој учествувал на секој албум од основањето на бендот и свирел на сите негови концерти. Заслугите на тапанарот ги вклучуваат „The Grand Vezier's Garden Party Parts 1–3“ (од експерименталниот албум „Ummagumma“) и „Speak to Me“ (од „The Dark Side of the Moon“).

Покрај работата во Пинк Флојд, Мејсон сними два соло албуми, на кои лесниот џез-рок звук го замени експерименталниот рок на Пинк Флојд.

Нил Пирт (р. 1952)

4351866

На почетокот на својата кариера, озлогласениот тапанар Раш бил инспириран од свирењето на Кит Мун и Џон Бонам, но со текот на времето решил да го модернизира и развие својот стил на свирење, вметнувајќи елементи на свинг и џез во него.

Најмногу од сè во музичкиот свет, Пирт е познат по својата виртуозна техника на изведба и извонредна издржливост. Тој е и главниот текстописец на Раш.

Чарли Вотс (р. 1941)

charliewatts_01

Чарли го стекнал својот прв музички инструмент на 14-годишна возраст - тоа бил бенџо, кој набрзо го разделил, го претворил во тапан и почнал да ги чука неговите омилени џез мелодии на него.

Сè уште во никој случај не наликува на рокер: се облекува скромно, се однесува тивко и важи за одличен семеен човек. И покрај сето ова, веќе 50 години Чарли Вотс е еден од клучните членови на Ролинг Стоунс, чија цела музика, според гитаристот Кит Ричардс, почива на неговите тапани.

Ринго Стар (р. 1940 г.)

Фотографии од првиот американски концерт на Битлси на аукција
Ринго официјално им се приклучил на Битлси на 18 август 1962 година.

Стар пееше по една песна на секој од албумите на бендот (освен „A Hard Day's Night“, „Magical Mystery Tour“ и „Let It Be“) и пееше тапани на речиси сите нумери на Битлси. Тој има заслужни песни како „Octopus's Garden“, „Don't Pass Me By“ и „What Goes On“.

Во 2012 година, Ринго Стар беше прогласен за најбогат тапанар во светот од Celebritynetworth.com.

Џинџер Бејкер (р. 1939)

пекар_3

Бејкер стана нашироко познат како дел од „супергрупата“ Cream - критичарите со ентузијазам ја забележаа осветленоста, богатството и забавата на неговиот тапанар. Посебен шарм на неговиот манир му даде фактот што музичарот во зората на неговата кариера беше формиран како џез-тапанар.

Бејкер се смета за првиот музичар кој користел два бас тапани наместо традиционалниот од тоа време. Потоа, соработувајќи со бендот Hawkwind, тој внесе елементи на африканска музика во својот стил.

Џон Денсмор (р. 1944)

Johnон Денсмор

Човекот кој беше одговорен за ритмичката основа на речиси сите композиции на The Doors. Додека клавијатуристот Реј Манзарек, гитаристот Роби Кригер и вокалистот Џим Морисон можеа да импровизираат до крај, некој мораше да го држи хаосот под контрола. Јасноста и точноста на секој од неговите потези даваа особена експресивност на манирот на музичарот.

Гај Еванс (р. 1947)

doc6abggaovkc2b6179g64_800_480

Пред да се приклучи на Van Der Graaf Generator, Еванс играше во The New Economic Model, чиј репертоар се состоеше главно од американска соул музика од шеесеттите години. Како дел од бендот познат по својот експресивен пристап кон прог рок и бескрајното експериментирање со звукот на музичките инструменти, Еванс се покажа како еден од најнеобичните тапанари на неговата генерација.

Топ 10 рок тапанари

Оставете Одговор