Три тајни на успешен гитарист или како да станете виртуоз од нула?
членовите

Три тајни на успешен гитарист или како да станете виртуоз од нула?

Оваа статија е за оние кои сакаат да научат како да свират гитара од нула, да продолжат да учат или да ги подобрат своите вештини во ова прашање. Овде ќе најдете неколку совети за како да биде успешен во совладувањето на гитарата. Овие совети не се земени од главата, туку произлегуваат од проучувањето на работата на неколку многу успешни модерни гитаристи.

Пред да научите да свирите гитара, треба да ја купите самата оваа гитара! Неодамна направивме студија за како за да ја изберете вистинската гитара, резултатите се тука –  „Совршена гитара за почетници“ .

Ако сте аспирантен гитарист и сеуште не можете да си дозволите скапа гитара, не очајувајте. Познатиот корејски виртуоз  Сунга Јунг ја купил својата прва гитара за само 60 долари - тоа била играчка од иверица. Квалитетот на инструментот не го спречи младиот талент, дури и на него свиреше толку добро што татко му се зачуди и му купи добра гитара од Корт Компанијата .

 

(Сунга Јунг) Седмо #9 - Сунгха Јунг

 

Значи, алатката е избрана, сега зависи од вас. Голема желба, упорност и неколку едноставни совети ќе ви помогнат во учењето.

1. Научете сè!

За почеток, проучете сè со што ќе се занимавате. Мора да разберете што точно а  фретборд е и како треба да биде, како се штима гитара, каде е која нота, како се прават звуци. Многу е добро да се научи целата нотација од акорди и белешки. Научете го постепено, и за да ви биде јасно. Вреди да го сфатите еднаш, за подоцна само да го знаете и да не се расејувате, да не се збуните, мирно да продолжите понатаму. Бидете испитувачки и педантни, не пропуштајте ништо во што се сомневате!

Постојано изострувајте го вашето знаење и не престанувајте да учите нови податоци, дури и кога играте добро. Истиот Сунгха Јунг, и покрај 690 снимени видеа и 700 милиони прегледи на Интернет, продолжува да студира музика.

Помогнете овде:

  • Курсеви кои ги опишуваат основните концепти и вештини. Пример -“ Курс на Сергеј Болшаков за основите на свирење гитара "
  • Книги и видео лекции. Пример е одличната книга „Антологија на американската акустична гитара“
  • Мали трикови како налепници за ноти за да ги прикачите на фретборд , приемници за подесување итн.

Три тајни на успешен гитарист или како да станете виртуоз од нула?2. Чекор по чекор.

Прво, вежбајте да свирите една или две жици до тој степен што практично го правите со затворени очи. Потоа научете го наједноставното акорди и борбени техники. Одвојте време да продолжите понатаму, усовршете ги додека не станат природни и природни.

Не плашете се од пченка и уморни раце, продолжете да вежбате. Со текот на времето, кожата ќе се стврдне, мускулите ќе тренираат, а прстите ќе станат продолжение на алатката: ќе ги користите за да го извлечете она што го сакате. Совладајте посложени борбени техники и поинтересни мелодии.

Немојте да се фрустрирате ако работите не се решат веднаш, продолжете да вежбате. Светски познатиот австралиски гитарист Томи Емануел го пронашол „својот стил“ дури на 35 години, а славата ја стекнал кога имал над 40 години! Сето ова време не се уморуваше од тренинзите – и неговата упорност беше наградена. Сега тој е еден од најдобрите стил на прсти* мајстори и талентиран импровизатор.

 

Класичен гас [Мејсон Вилијамс] | Томи Емануел

 

Том Јас сум познат по една техника на свирење што ја слушна на раните снимки од познатиот американски гитарист Чет Аткинс. Томи долго време не можел да го совлада, додека еден ден не сонувал каде ја изведува оваа техника на сцената. Следното утро тој можеше да го повтори во животот! Така е Томи бил страстен за развивање на своите вештини: продолжил да вежба и покрај неуспесите.

3. Многу и често.

Најдете време за вашите тренинзи - многу време секој ден. Успехот го постигнуваат првенствено оние кои работат напорно. Видеата на познати гитаристи чие свирење ве инспирира ќе ви помогнат овде.

На пример, неодамна стана популарен шведски гитарист Габриела Кеведо вежбала дома, тренирала со видеа од нејзиниот идол Сунгха и други гитаристи. И една година подоцна, Габриела го постави своето прво видео на Youtube, а две години подоцна настапи со Сунга на сцената! Погледнете како 20-годишниот талент си игра со 70 милиони прегледи на видеото!

 

Томи Емануел и Габриела Кеведо

 

Некои луѓе постигнуваат успех на 20 години, како Габриела или Сунга Јунг, некои треба да тренираат малку подолго, како на пр. Том ми Емануел. Главната работа овде е да ја сакате оваа активност, да посветувате време и напор на неа, а успехот сигурно ќе ве чека!

________________________________

Прсти Прст – прст, Стил – стил; стил на прст ) е гитарска техника која ви овозможува истовремено да свирите придружба и мелодија. За да се постигне ова, се користат различни методи за производство на звук, на пример: тапкање, шлаканица, природни хармоници, пицикато, итн. Техниката на ударни инструменти го надополнува стилот: удирање на жиците, палуба, било какви свирежи (на пример, лесно е да се водите вашиот предавање на жиците) итн. Што се однесува до извлекувањето на звукот, тогаш тие главно си играат со клинци, како кај класиците, често наместо клинци ги ставаат „ канџите изберете “ на прстите. Секој гитарист во стил на прст има свој сет на трикови. Оваа техника на игра е една од најтешките

Признатиот мајстор на  Прсти is Лука Стрицањоли , кој активно ја развива оваа насока, правејќи ја FingerFootStile ( нога - Англиски нога ) – дури и си игра со нозете (види видео):

Лука Стрицањоли - Мисирлу (Pulp Fiction)

 

Оставете Одговор