Најдобрите гитаристи на сите времиња: Топ 10 музички виртуози според The ​​Rolling Stone
Познати музичари

Најдобрите гитаристи на сите времиња: Топ 10 музички виртуози според The ​​Rolling Stone

Музиката дава неверојатни можности за креативна реализација и неограничен простор за само-подобрување, што своевремено го користеа 10 легендарни изведувачи кои успеаја да стигнат до врвот на рангирањето на најдобрите гитаристи на сите времиња според магазинот The Rolling Stone. За овие извонредни личности ќе кажеме во нашиот материјал.

10. Пит Таунсенд (The Who)

Најдобрите гитаристи на сите времиња: Топ 10 музички виртуози според The ​​Rolling Stone

Легендарниот рок гитарист и композитор Пит Таунсенд бил љубител на музика на 10-годишна возраст, а неколку години подоцна свирел рокенрол за The Confederates. Главната идеја на Таунсенд, The Who, му донесе голем успех на познатиот гитарист и композитор: милиони продадени плочи и статус на легендарен рок бенд што ја доведе публиката во состојба на еуфорија. Покрај гитара, Таунсенд е мултиинструменталист кој владее со бањо и хармоника, пијано и синтисајзери, бас и тапани.

9. Дуан Алман (The Allman Brothers Band)

Најдобрите гитаристи на сите времиња: Топ 10 музички виртуози според The ​​Rolling Stone

Инспириран од работата на Роберт Џонсон и Мади Вотерс, младиот Двејн Алман се научи да свири гитара и заедно со неговиот брат Грег го основа рок бендот The Allman Brothers Band, кој изведуваше хитови во стилот на блуз рок, кантри рок и хард рок, а потоа се здоби со таков култен статус што во 1995 година беше примена во Куќата на славните на рокенролот. Покрај учеството во проектот „The Allman Brothers Band“, Двејн Алман соработувал со ѕвезди како Ерик Клептон, Вилсон Пикет и Арета Френклин. Двејн Алман живееше краток, но многу исполнет живот, а неговата дискографија продолжува да потсетува на славните денови на рокенролот во шеесеттите.

8 Еди Ван Хејлен

Најдобрите гитаристи на сите времиња: Топ 10 музички виртуози според The ​​Rolling Stone

Светски познатиот гитарист и композитор Еди ван Хален беше љубител на музиката заедно со неговиот брат Алекс, кој, патем, стана познат тапанар. Меѓу идолите на Еди кои значително влијаеле на неговата работа се Џими Пејџ и Ерик Клептон. Во 1972 година, браќата Еди и Алекс го основаа бендот Ван Хален, а во 1978 година беше објавен деби студискиот албум, проследен со светска популарност и серија првокласни изданија кои станаа признати рок класици. Покрај неговиот постојано впечатлив имиџ, Еди ван Хален е заслужен и за популаризација на техниката на тапкање, а во 1974 година музичарот започна масовно производство на сопствената гитара Frankenstrat, која лесно се препознава по необичните црвено-бели бои.

7. Чак Бери

Најдобрите гитаристи на сите времиња: Топ 10 музички виртуози според The ​​Rolling Stone

Познатиот пејач, гитарист и композитор, по потекло од Сент Луис, почнал да настапува уште додека бил ученик, а на 18-годишна возраст паднал во затвор, каде што организирал музички квартет. По неговото предвремено ослободување, Чак Бери работеше во фабрика за автомобили, а навечер свиреше музика во локалните ноќни клубови: токму во овој период се формираше основата на неговиот корпоративен стил, со атрактивна мешавина на кантри и блуз. Неговиот сингл „Maybellene“, кој беше објавен во 1955 година, беше распродаден со огромен тираж од 1 милион примероци во тоа време, по што уметникот започна „ѕвездена низа“ хитови на кои им се восхитуваа членовите на Битлси, Ролинг. Камења и илјадници фанови. Севкупно, Чак Бери објави повеќе од 20 студиски албуми, кои станаа признати класици на блузот. Го овековечи споменот на познатиот уметник и Квентин Тарантино:

6. ББ Кинг

Најдобрите гитаристи на сите времиња: Топ 10 музички виртуози според The ​​Rolling Stone

Меѓународно признатиот гитарист и текстописец Б.Б. Својот талент го реализирал со улични концерти, а во 1947 година се преселил од родниот Мисисипи во Мемфис, каде имал судбоносна средба со Френк Синатра: влијателен пејач и продуцент придонел за развојот и промоцијата на младиот ББ Кинг. Години подоцна, на врвот на својата кариера, славниот блузмен даваше и до 250 концерти годишно, а неговата вештина беше забележана не само од обожавателите, туку и од жирито за наградата Греми, кое на уметникот му ги додели посакуваните статуетки со грамофон. Во 1980 година, ББ Кинг беше примен во Куќата на славните на блузот.

5. Џеф Бек

Најдобрите гитаристи на сите времиња: Топ 10 музички виртуози според The ​​Rolling Stone

Виртуоз гитарист по потекло од Лондон, тој со ентузијазам студирал музика како дете: свирел на виолончело, пијано и тапани и пеел во црковниот хор. Години подоцна, додека студирал на Вимблдон колеџот за уметност, Бек ја совлада гитарата и ја продолжи својата музичка кариера со Tridents и The Yardbirds. Во 1967 година Џеф Бек, Род Стјуарт, Рони Вуд и Ајнсли Данбар ја формираа групата Џеф Бек. По објавувањето на 2 студиски албуми, бендот значително влијаеше на развојот на хард рокот, а во 70-тите, по не толку успешниот обид да стане славна личност со новата постава на групата Џеф Бек, Џеф побрза кон соло кариера и соработувал со првокласни ѕвезди - Стинг, Дејвид Боуви, Џон Бон Џови, Иан Хамер, Макс Мидлтон, Џес Стоун, Џони Деп, а исто така снимал саундтракови за филмови.

4. Кит Ричардс (Ролинг Стоунс)

Најдобрите гитаристи на сите времиња: Топ 10 музички виртуози според The ​​Rolling Stone

Познатиот гитарист, текстописец и ко-основач на Ролинг Стоунс е заинтересиран за музика уште од детството: дедото на Ричардс, кој некогаш учествувал на турнеи како дел од џез биг бенд, му всадил на младиот човек интерес за музика, а неговата Мајка му ја подарила неговата прва гитара и го запознала со работата на Били Холидеј, Луис Армстронг и Дјук Елингтон, кои ја предодредиле судбината на светски познатата рок ѕвезда. Со идниот вокал на Ролинг Стоунс, Мик Џегер, Ричардс се запознале уште во училишните денови, а години подоцна судбината повторно ги споила: случајно наоѓајќи се во истиот вагон, сфатиле дека нивните музички вкусови во голема мера се совпаѓаат и многу брзо започнале настапувајќи заедно. Кит Ричардс, Мик Џегер и Брајан Џонс ги формираа Ролинг Стоунс во 1962 година. Првиот студиски албум на Ролинг Стоунс беше вистинска сензација и стана бестселер најмногу поради композиторските вештини на Ричардс.

3. Џими Пејџ (Лед Цепелин)

Најдобрите гитаристи на сите времиња: Топ 10 музички виртуози според The ​​Rolling Stone

Познатиот виртуоз гитарист и почесен носител на Орденот на Британската империја покажал интерес за свирење на гитара на 12-годишна возраст, а од 14-годишна возраст почнал да учи лекции во музичко училиште и активно се занимава со самообразование. На почетокот на својата кариера, Џими Пејџ работеше како сесиски музичар, свирејќи во The Kinks, The Yardbirds, Neil Christian & The Crusaders и го покажа својот целосен креативен талент како дел од Лед Цепелин. Надополнувајќи го звукот на електричната гитара со ефект на фуз, педала wah-wah и свирење со лак, Пејџ не престана да експериментира и ги сними своите идеи на пренослив магнетофон за да ги користи за време на студиските сесии. По колапсот на Лед Цепелин, Пејџ продолжи да учествува во музички проекти, па дури и ја напиша саундтракот за филмот Death Wish 2.

2. Ерик Клептон (Крем, The Yardbirds)

Најдобрите гитаристи на сите времиња: Топ 10 музички виртуози според The ​​Rolling Stone

Познатиот рок-музичар и Командант на Редот на Британската империја во младоста бил уличен музичар, а метеорскиот подем на неговата кариера започнал во The Yardbirds, каде младиот гитарист се истакнал по својот уникатен стил. Светското признание дојде до Клептон веќе како дел од групата Cream, чии плочи беа продадени во милиони примероци во Европа и Америка. Сепак, групата наскоро се распадна, а во 1970 година Ерик Клептон започна соло кариера, што му донесе голем успех на музичарот. Стилот на Клептон се менуваше со текот на годините, но класичните блуз корени отсекогаш биле забележани во неговиот изведувачки стил. Познатиот гитарист се појави на преку 50 албуми и три пати беше примен во Куќата на славните на рокенролот.

1. Џими Хендрикс (Искуството на Џими Хендрикс)

Најдобрите гитаристи на сите времиња: Топ 10 музички виртуози според The ​​Rolling Stone

Легендарниот виртуоз гитарист Џими Хендрикс е роден во Сиетл и од детството бил љубител на работата на ББ Кинг, Мади Вотерс, Роберт Џонсон, а на петнаесетгодишна возраст ја купил својата прва гитара и оттогаш не се разделува со овој мјузикл. инструмент: тој ги совладал сите сложености на играта и измислил свои иновативни техники за изведба. Од 1964 година, Хендрикс е во активна креативна потрага и се појавува како дел од The ​​Blue Flames, King Kasuals, Band of Gypsys, Gypsy Sun и Rainbows, а The Jimi Hendrix Experience му донесе голем успех и светска слава на уметникот: рекордите расфрлани како колачи, а концертите собраа цели толпи обожаватели. Виртуозниот музичар не престана да ја воодушевува публиката, свирејќи со помош на заби и лакти, а еднаш за време на настап дури и ја запали гитарата. Џими Хендрикс живееше само 27 години и, како резултат на неговата енергична кариера, беше награден со престижни награди, вклучувајќи ја и наградата Греми, а името на уметникот беше овековечено на Булеварот на славните во Лос Анџелес.

Топ 7 бразилски гитаристи

Оставете Одговор