Ајде да откриеме кои жици се најдобри за акустична гитара
членовите

Ајде да откриеме кои жици се најдобри за акустична гитара

Свирењето на искубен инструмент е невозможно без жици. Најчесто тие се развиени од метал - нивниот звук е побогат и погласен од нивните синтетички колеги. За низа, можете да земете жица или риболов линија што не се влошува со повторена употреба. Но звукот на инструментот, без разлика на бројот на жици, би бил ист.

Затоа, за да им се даде уникатен звук, се користи ликвидација, која е развиена од различни материјали.

Димензии и дебелина на низата

Тие се поделени во три главни типа во зависност од дебелината:

 1. Тенки - погодни за почетници. Кога ќе ги притиснете, прстите не се заморуваат, но звукот е тивок.
 2. Средна дебелина - исто така добри за почетници, бидејќи произведуваат висококвалитетен звук и лесно се прицврстуваат во секирај .
 3. Дебели - погоден за искусни музичари, бидејќи тие бараат напор при свирење. Звукот е богат и богат.

Ајде да откриеме кои жици се најдобри за акустична гитара

За лесно репродуцирање на звук, вреди да се купат дебели комплети:

 • 0.10 – 0.48 mm;
 • 0.11 – 0.52 мм.

Производите од 0.12 – 0.56 mm произведуваат опкружувачки звук, но тие се тврди, што го отежнува стегањето. За да се олесни свирењето, жиците се испуштени.

Ајде да откриеме кои жици се најдобри за акустична гитара

јадро на жици

Изработен е од јаглероден челик. По тип на дел се:

 • круг;
 • хексадетични јадра. Тие го поправаат ликвидацијата подобро од кружните.

Ајде да откриеме кои жици се најдобри за акустична гитара

Материјал за намотување

Еве ги видовите жици на гитара според материјалот за намотување:

 1. Бронзена – се користи во две сорти: фосфорна и жолта. Првиот дава длабок и јасен звук, вториот го прави гласен, го обдарува со перкусии и карактеристичен „тропот“. Фосфорната бронза е поиздржлива од жолтата бронза, која има тенденција да станува зелена со текот на времето.
 2. Бакар – им дава чист звук на жиците, чини помалку од бронзата.
 3. Сребрена – гласно звучи при земање прсти или зема . Овие жици се тенки, па кога се свират со удар не даваат толку обемен и моќен звук како бронзените.

Ајде да откриеме кои жици се најдобри за акустична гитара

Тип на намотување низа

Намотувањето влијае на звукот на басот, животот на жиците и леснотијата на свирење. Доаѓа во две варијанти:

 1. Круг – вообичаеното намотување, едноставно и стандардно. Жиците звучат светло и гласно, така што оваа опција се користи насекаде. На timbre е богат и богат. Недостаток е што бучавата од лизгачките прсти на ребрестата површина на жиците ја слуша публиката.
 2. Рамни – му дава на звукот придушен и „мат“ поради рамната и мазна површина. Јадрото прво се покрива со тркалезна жица, а потоа со рамна лента. Гитара со такви жици е погодна за свирење џез , рокенрол или свинг мелодии.
 3. Полукружен – ова е вообичаеното кружно намотување, кое е полирано за 20-30%. Таквите жици звучат меко, не предизвикуваат бучава од движењето на прстите, го истрошуваат вратот помалку.

Најдобри акустични жици

Искусните гитаристи советуваат да ги изберете следниве најдобри жици за акустична гитара:

 1. Еликсир Нановеб 80/20 бронза – овие жици звучат чисто и богато, отпорни на корозија и нечистотија, не прават бучава од триење со прстите и се користат долго време. Се препорачуваат за студиско снимање или изведби во живо.
 2. Д'Адарио ЕЈ16 12-53 Фосфор бронза - Погоден за секојдневно играње и сценски изведби. Жиците звучат топло, издржливо и одлично го придружуваат вокалот.
 3. Д'Адарио ЕЈ17 13-56 Фосфор бронза - Погоден за големи дредноути . Звучат светло, јасно и стабилно без а посредник , и се издржливи. Овие жици се универзални.
 4. Ла Бела C520S Критериум светлина 12-52 – бас жиците на овој производител се изработени од фосфорна бронза, а горните жици од челик. Меѓу нивните предности е мек и звучен звук; тие се тивки, обезбедувајќи богатство од призвук.
 5. D'Addario EZ920 85/15 12-54 бронза – свират изразени бас тонови, а звукот е упорен. Овие жици се погодни за удирање, свирење музика во кој било стил.

Овие и други одлични решенија за гитара се претставени во нашата продавница

Жици за други гитари

На пример, за електрична гитара, жиците се погодни:

 • Ерни Бол ПАРАДИГМА;
 • Dunlop Heavy Core;
 • D'Addario NYXL;
 • Rotosound Roto;
 • Електричните жици на Џим Данлоп Рев Вили.

За бас гитара ќе ви требаат:

 • Ерни Бол и Д'Адарио Никел рана Регуларна Слинки 50-105;
 • Еликсир НаноВеб 45-105.

Каков тип на жици не треба да се користи

Нема јасни ограничувања за инсталирање на жици. Пожелно е да ставате метални производи, можете да користите најлонски жици за класична гитара.

Не поставувајте жици за други видови гитари на акустичен инструмент.

Што нуди нашата продавница - кои жици е подобро да се купат

Можеш да купиш Ерни Бол P01220 Никел низа со 20 мери од нас, комплет од 10 жици D'Addario EJ26-10P, каде дебелината на производите е 011 – 052. Нашата продавница продава комплети 010-050 Ла Бела C500 со челични горни и долни жици – најновите дополнително обвиткани со бронза; Еликсир NANOWEB 16005 , изработен од фосфорна бронза за богат звук; Комплет од челични врвки D'Addario PL100.

Значајни гитаристи и жиците што ги користат

Популарните изведувачи претпочитаат жици од познати брендови. Ова не е изненадувачки, бидејќи патентираните технологии, тајните техники и сопственичките технологии што секој реномиран производител ги користи за производство на жици гарантираат висок квалитет на свирење.

Во потрага по одговор на прашањето кои жици се најдобро да се купат за класична гитара, треба да обрнете внимание на производите на таквите компании:

 1. Ерни Бол – жиците на овој производител го привлекоа најголемото внимание на познатите гитаристи. На пример, Џон Мајер, Ерик Клептон и Стив Ваи го користеа Регуларниот Слинки 10-46. Џими Пејџ, Џеф Бек, Аеросмит и Пол Гилберт го фаворизираа Супер Слинки со 9-42. А Слеш, Кирк Хамет и Бади Гај користеа Power Slinky 11-48.
 2. Фендер – Марк Нопфлер, Ингви Малмстин и Џими Хендрикс користеа производи од оваа компанија.
 3. D'Addario - овие жици ги претпочитаа Џо Сатријани, Марк Нопфлер, Робен Форд.
 4. Дин Маркли – го носеа Курт Кобејн и Гери Мур.

Водени од преференциите на популарните изведувачи, можете да изберете жици за акустична гитара.

Интересни факти

Гитарските жици можат да бидат повеќебојни . Тие не се разликуваат од обичните производи, освен по необичен изглед.

Често поставувани прашања

1. Кој е најдобриот материјал за жици на акустична гитара?Од метал.
2. Кои се видовите на гитарски жици?Во зависност од дебелината, материјалот и видот на ликвидацијата.
Кои компании произведуваат жици за акустична гитара?Ерни Бол, Д'Адарио Ла Бела и други.

Сумирање

Постојат неколку критериуми според кои тие одредуваат кои жици најдобро се користат за акустична или класична гитара. Поради разликите во дебелината, големини, типови и други карактеристики, различни инструменти добиваат нееднаков звук.

Оставете Одговор