Гари Каспаров – Интернет шах
Гитара

Гари Каспаров – Интернет шах

Гари Каспаров

 Гари Каспаров – Тринаесетти светски шампион еден од најголемите мајстори. Тој стана познат по својата игра со супер компјутерот IBM Deep Blue. Во 1996 година рускиот велемајстор победи, но загуби во реваншот една година подоцна.

Гари Каспаров  1985-1993

 Почна да игра шах како дете, неговите родители ми даваа шаховски проблеми да ги решам. На петгодишна возраст, Гари Каспаров започна да присуствува на шаховскиот дел во Палатата на пионерите во Баку. Од 1973 година станал ученик во Шаховската школа на поранешниот светски шампион Михаил Ботвиник, каде што бил примен по препорака на неговиот тренер Никитин.

Достигнувања шах Гариего Каспаров

 Во училиштето на Ботвиник, негов тренер бил Макогонов, кој му помогнал да ги развие позициските вештини и го научил да игра во одбрана на Каро-Кан и Систем на гамбитот на кралицата отфрлен.

 Каспаров го освои советското првенство за јуниори во Тбилиси во 1976 година 13 години. Тој го повтори овој подвиг следната година. 

 Првпат се квалификуваше за советскиот шампионат во шах на 15-годишна возраст во 1978 година, како најмладиот играч на ова ниво. 

 Во 1980 година победи Гари Каспаров Светското првенство во шах за јуниори во Дортмунд.

Гари Каспаров Господар Светот

 Првиот натпревар на светскиот шампионат помеѓу Каспаров и Анатолиј Карпов се одржа во 1984 година и беше првиот натпревар на светскиот шампионат кој не успеа. мечот беше прекинат од ФИДЕ поради неговата должина од 46 натпревари.

Вториот натпревар меѓу Карпов и Каспаров во 1985 година се одржа во Москва. Дуелот беше предвиден за 24 партии, во случај на нерешен резултат шампион станува актуелниот шампион Анатолиј Карпов.  Гари Каспаров ја обезбеди титулата со резултат 13-11со победа на последниот натпревар на турнирот играјќи црно. Во последниот натпревар играше со сицилијанската одбрана.

Првенството го освои на 22 години, со што стана најмладиот светски шампион во шах во историјата. 

Подели w светот шах

Во 1993 година, уште една серија на турнири на ФИДЕ избра кандидат за натпревар на светскиот шампионат со Гари Каспаров. Квалификациите ги доби Англичанецот Најџел Шорт. Каспаров и Шорт не беа задоволни од условите под кои ФИДЕ сакаше да биде домаќин на натпреварот. Тие решија да го исклучат овој натпревар од надлежноста на ФИДЕ. Каспаров ја основал Професионалната шаховска асоцијација (ПЦА) и му обезбедил добри извори на финансирање. Каспаров и Шорт одиграа одлично спонзориран натпревар во Лондон. Натпреварот заврши со лесна победа на Каспаров. Како одмазда, ФИДЕ ги дисквалификуваше двајцата шахисти и организираше меч меѓу Јан Тиман (поразен од Шорт во финалниот меч на претендентите) со поранешниот светски првак Карпов, кој го доби мечот. Тоа беше најголемиот раскол во историјата на шахот, 13 години и двата тренда избираа „свои“ светски шампиони. Затоа постојат различни бројки за светски шампиони во шах. 

 Каспаров ја одбрани својата титула во 1995 година по мечот против Вишванатан Ананд пред да пропадне PCA. Гари Каспаров одигра уште еден првенствен натпревар со Крамник под покровителство на новата организација наречена Braingames.com. Натпреварот се одигра во 2000 година во Лондон и донесе големо изненадување. Совршено подготвениот Крамник освои два натпревари без ниту еден пораз. За прв пат по шеснаесет години, на Гари Каспаров на натпревар му беше одземена светската титула. По губењето на титулата, Каспаров освои низа важни турнири и остана највисоко оценет играч во светот.

Достигнувања

Гари Каспаров беше првиот шахист во историјата кој го урна рејтингот од 2800. Највисокиот пласман во кариерата имал на 1 јули 1999 година, со оценка 2851, тогаш бил на првото место на светската листа.

Роден на 13 април 1963 година во Баку

извор: https://en.wikipedia.org/wiki/Garry_Kasparov

Оставете Одговор