Efekty Joyo наспроти Efekty Strymon
членовите

Efekty Joyo наспроти Efekty Strymon

Искусните гитаристи не треба премногу внимателно да се потсетуваат на брендовите Joyo и Strymon, бидејќи и двата бренда се присутни на нашиот пазар веќе некое време. За луѓето кои, сепак, ја започнуваат својата музичка авантура со гитарата, некои информации веројатно ќе бидат корисни при донесување одлука за можно купување. Joyo е кинески производител чија цел е да креира уреди со иновативни решенија кои ќе можат да се натпреваруваат со признати брендови и во исто време цените на овие производи ќе бидат на многу прифатливо ниво. И мора да се признае дека оваа цел е постигната од овој производител и нуди цела палета на уреди по поволна цена, вклучувајќи гитарски ефекти, кои се почесто ги избираат не само музичките ентузијасти, туку и професионалните гитаристи. Брендот Strymon е типичен американски производител специјализиран за дизајн и производство на квалитетни гитарски ефекти како што се Delay, Reverb, Chorus, Flanger и Compressor. Квалитетот и функционалноста на производите на Strymon се неверојатни и високо ценети од многу професионални музичари ширум светот. Ќе ви дадеме два примери за неверојатните ефекти на овие компании. 

Да почнеме со нашиот кинески производител и Joyo JF 15 California Sound. Овој ефект го имитира предзасилувачот и карактеристиките на засилувачот Mesa Boogie MKII. Дизајнот обезбедува класични американски звуци со широк спектар на можни изобличувања - од нежно крцкање до агресивно возење. Дополнително, звукот може да се контролира со копчето за глас и еквилајзер на тон со три бендови. Ефектот е затворен во издржливо метално куќиште и може да се напојува од батерија или напојување. Имајќи ги предвид многу добриот квалитет и можности, со просечна цена од околу 240 PLN, тоа е многу интересна понуда. (1) Joyo JF 15 - YouTube

Вториот од ефектите на брендот Joyo е D45 Shadow Echo. Овде имате можност да креирате ехо што се појавува како сенка или се враќа со долго задоцнување и длабок звук. Можете да ги користите копчињата за да ја прилагодите брзината на повторување и нејзината длабочина. Можете буквално да го креирате ехото што го сакате и ви треба. Дизајнот за бајпас обезбедува нула изобличување со исклучен ефект. Ако ја погледнеме цената со сите овие предности, доаѓаме до заклучок дека тоа е најдобрата инвестиција во нашиот звук. Овој ефект можете да го купите за само 320 PLN.  (1) Joyo D45 – YouTube

Сега да преминеме на другата хемисфера на нашиот американски производител. Тука, се разбира, нема да можеме да сметаме на такви повластени цени како нашиот пријател од Кина, но ова е опрема за навистина барани и очекувани гитаристи со највисок квалитет. The Strymon Riverside е електрична гитара со прелистување на прелистување, која има свој индивидуален карактер и не е никаков вид копија. Ова е ефект кој во моментов создава нова историја за звукот на гитарата. Таа е насочена кон винтиџ звуци. Различните карактеристики на овој уред овозможуваат создавање и моделирање на нов, претходно непознат звук. Благодарение на многу ефикасниот EQ и широк опсег на GAIN, ќе создадеме мало пренапојување и изобличување богата со хармонија, совршени за сочни соло. Прекинувачот FAVORITE, познат по другите дизајни на Strymon, и можноста за поврзување на прекинувач за засилување на сигналот, ја прават опремата идеална за употреба и за време на изведба во живо и за студиско снимање. Со таков квалитет и можности, се разбира, не може да биде евтин, но сепак е најгорна полица. Просечната цена на овој ефект е околу 1400 PLN. (1) Стримон Риверсајд - YouTube

И за крај, ви го нудиме Стримон Деко. Тоа е уникатен ефект кој се однесува на првите ефекти на лента. Deco не само што ги враќа во живот класичните Tape Echo или Slapback ефекти, туку и го репродуцира карактерот на звукот на касетите со најмалите детали! Совршен избор за сите љубители на винтиџ звуци. Сè, како и секогаш, беше направено целосно рачно во САД и спакувано во блиндирано, метално куќиште. Strymon Deco, се разбира, не е најевтиниот и веројатно нема да биде, но за ентузијастите на таков звук е достапен за околу 1500 PLN. домување.  (1) Стримон Деко - YouTube

Ви ги претставивме ефектите на два многу различни производители. Првата група е типичен буџетски сегмент упатен до сите љубители на гитарата кои, со ограничени финансиски средства, сакаат да звучат подеднакво добро. И тие добиваат толку добар звук по прифатлива цена од брендот Joyo. Вториот предлог е посветен на професионалци на кои им е потребна најквалитетна опрема и пред се индивидуален звук. Несомнено, брендот Strymon може да го обезбеди тоа дури и на најпребирливите гитаристи. 

 

Оставете Одговор