Избор на синтисајзер за почетници
членовите

Избор на синтисајзер за почетници

Многу луѓе би сакале да научат како да свират пијано, но не знаат од каде да почнат. Одлична опција би била синтисајзер – компактен музички инструмент со електронска тастатура. Тоа ќе ви овозможи да ги научите основите на свирење пијано и да ги развиете вашите музички способности.

Во оваа статија - корисни совети за избор синтисајзер и преглед на најдобрите модели за различни намени.

Преглед и рејтинг на најдобрите синтисајзери за почетници

Врз основа на експертски прегледи и прегледи на клиенти, подготвивме за вас рејтинг од најквалитетните и најуспешните синтисајзер модели .

Најдобрите детски

За детска синтисајзер , по правило, карактеристични се малите димензии, намалените копчиња и минималната функционалност. Моделите за деца кои учат во музичко училиште имаат целосна тастатура и поголем сет на функции.

Обрнете внимание на следниве модели:

Casio SA-78

 • погоден за деца од 5 години;
 • 44 мали клучеви;
 • има метроном;
 • погодни копчиња и рачки за носење;
 • 100 Гласови , 50 Автоматска придружба ;
 • цена: 6290 рубли.

Избор на синтисајзер за почетници

Casio CTK-3500

 • одличен модел за постари деца и тинејџери;
 • Тастатура со 61 копчиња, осетлива на допир;
 • полифонија 48 белешки;
 • реверб, транспозиција , метроном;
 • контрола на теренот;
 • способност за поврзување на педали;
 • 400 Гласови , 100 Автоматска придружба ;
 • учење со навестување на вистинските белешки и прсти;
 • цена: 13990 рубли.

Избор на синтисајзер за почетници

Најдобро за учење почетници

Синтетизатори за почетници се опремени со тастатура со целосна големина (61 копче во просек), имаат целосен сет на потребни функции и режим за обука. Еве некои од најдобрите модели:

Медели М17

 • поволен сооднос цена-квалитет;
 • полифонија 64 гласови;
 • 390 Гласови и 100 Автоматска придружба Стилови ;
 • миксер и функција за преклопување на стилови;
 • 110 вградени мелодии за учење;
 • цена: 12160 рубли.

Избор на синтисајзер за почетници

Casio CTK-1500

 • буџетска опција за почетници;
 • 120 Гласови и 70 стилови;
 • 32-глас полифонија ;
 • функција за учење;
 • вклучен музички штанд;
 • цена: 7999 рубли.

Избор на синтисајзер за почетници

Јамаха PSR-E263

 • ефтин, но функционален модел;
 • има арпегијатор и метроном;
 • режим на обука;
 • 400 Поштенски марки ;
 • Цена: 13990 рубли.

Избор на синтисајзер за почетници

Јамаха PSR-E360

 • погоден и за почетници и за поискусни музичари;
 • 48-глас полифонија ;
 • чувствителност на клучот и ефект на реверб;
 • 400 гласови и 130 видови на автоматска придружба ;
 • има еквилајзер;
 • функција за снимање песна;
 • програма за обука од 9 лекции;
 • цена: 16990 рубли.

Избор на синтисајзер за почетници

Најдобро за професионалци

Професионална синтисајзери се одликува со проширена тастатура (од 61 до 88 копчиња), целосен опсег на дополнителни функции ( вклучувајќи арпегијатор, секвенционер , земање мостри , итн.) и многу висок квалитет на звукот. Примери на модели кои вреди да се купат:

Роланд ФА-06

 • 61 клучеви;
 • LCD дисплеј во боја;
 • 128-глас полифонија ;
 • реверб, вокодер, чувствителност на притисок на тастатурата;
 • комплетен сет на звучни контролери, конектори и интерфејси;
 • цена: 81990 рубли.

Избор на синтисајзер за почетници

Korg PA 600

 • 61 клучеви;
 • 950 Гласови , 360 стилови на придружба;
 • 7 инчен екран на допир;
 • полифонија 128 гласови;
 • функција на транспозиција;
 • вклучена педала;
 • цена: 72036 рубли.

Избор на синтисајзер за почетници

Курцвејл PC3LE8

 • овој модел е што е можно поблиску до акустично пијано;
 • 88 пондерирани клучеви и дејство со чекан;
 • целосна мултитимбралност;
 • ги има сите потребни конектори;
 • цена: 108900 рубли.

Избор на синтисајзер за почетници

Поинтересни модели

Casio LK280

 • интересна опција за оние кои студираат музика
 • 61 клуч со чувствителност на притисок;
 • упатство со копчиња со позадинско осветлување;
 • полифонија 48 белешки;
 • секвенционер , уредувач на стилови и арпегијатор;
 • целосен сет на конектори;
 • цена: 22900 рубли.

Избор на синтисајзер за почетници

Roland GO: Keys Go-61K

 • достојна опција за активно користење на патувањето;
 • 61 клучеви;
 • 500 Поштенски марки   полифонија 128 гласови.
 • компактно тело и мала тежина;
 • bluetooth за безжична комуникација со паметен телефон;
 • се напојува со батерија;
 • моќни звучници;
 • цена: 21990 руб.

Избор на синтисајзер за почетници

Можете да најдете подетални информации за овие и други модели на синтисајзери во нашата каталог .

Совети и критериуми за избор

При изборот синтисајзер , треба да знаете за кои цели ви е потребен овој инструмент – како детска играчка, за образование или за професионална музичка дејност. Најважните критериуми се:

Број и големина на клучеви

Обично, синтисајзер тастатурите опфаќаат 6.5 октави или помалку. Во исто време, можете да играте во недостапни октави благодарение на функцијата за транспозиција, која го „поместува“ звукот опсег . При изборот на алатка, треба да продолжите од вашите потреби. За повеќето цели, 61-клуч, пет октава синтетички е во ред, но за сложени парчиња, подобар е модел со 76 клучеви.

При купување синтисајзер, и за малите деца, подобро е да ја изберете опцијата со намалени копчиња, но треба сериозно да научите музика веќе на полноправна тастатура.

Чувствителност на притисок и типови на цврстина

Синтетизатори со оваа функција реагирајте на тоа колку силно ги репродуцирате копчињата и звучите погласно или потивко во зависност од јачината на притискањето на тастатурата, така што звукот ќе излезе „жив“. Затоа, подобро е да изберете модел со „активни“ клучеви.

Моделите со нечувствителни клучеви се погодни само како детска играчка или за учење на основите на музиката.

Тврдоста на клучевите, пак, може да биде од три вида:

 • непондерирани клучеви без отпор на притискање (има на модели за деца и играчки);
 • полутежини, поцврсти клучеви (идеални за почетници и аматери)
 • пондериран, слично на традиционален пијано (за професионалци).

Дополнителни функции

Функција за учење

Функцијата за учење го олеснува и побрзо учењето како да свири на инструментот. За ова, се користи дисплеј за да му се покаже на ученикот саканата низа на белешки, а на некои модели е инсталирано позадинското осветлување на копчињата. Исто така, важно е да имате метроном кој го поставува ритамот. Синтисајзер со режим на учење е одлична опција за почетници.

Полифонија

Колку повеќе гласови а полифонија има , толку повеќе ноти звучат во исто време. Ако не ви требаат звучни ефекти, 32 гласови ќе бидат доволни. 48-64-глас полифонија ќе бидат потребни при користење на ефекти и автоматска придружба а. За професионалци, полифонија се претпочитаат до 128 гласови.

Автоматска придружба

на автоматска придружба функцијата ви овозможува да го придружувате свирењето на инструментот со мелодија, што ја поедноставува задачата за неискусен музичар.

Број на Гласови

Присуството на дополнителни Поштенски марки дава синтисајзерот способност да се имитира звукот на други инструменти. Оваа функција е корисна за музичари кои работат во студио и погодна за детска забава. За оние кои учат да играат на синтисајзер , голем број на Поштенски марки не е потребно.

Reverb

Ефектот на реверб на ах синтисајзер го симулира природното распаѓање на звукот на копчињата, како на акустично пијано.

Арпегијатор

Оваа функција ви овозможува да репродуцирате одредена комбинација на белешки со притискање на едно копче.

секвенционер

Ова е можност за снимање музика за подоцнежна репродукција во позадина.

конектори

Обрнете внимание на присуството на приклучок за слушалки - ова ќе ви овозможи да свирите на инструментот во секое време од денот без да ги вознемирувате другите луѓе. Аматери и професионалци исто така ќе најдат линија, микрофон влезови (кои поминуваат надворешен звучен сигнал низ инструментот) и USB / MIDI излези за обработка на звук на компјутер.

храна

Најдобрата опција е можноста за напојување и од електричната мрежа и од батериите, но се зависи од тоа каде и како планирате да користите синтисајзерот .

димензии

За деца, подобро е да се купи најлесниот синтисајзер до 5 кг. За оние кои често земаат синтисајзерот со нив, подобро е да изберете модел со тежина помала од 15 кг. Професионалните алатки обично имаат поимпресивна тежина.

Најчесто поставувани прашања (чести прашања)

Што синтисајзер производителите се најдобри?

Највисок квалитет синтисајзери се произведуваат од брендови како Casio, Yamaha, Roland, Korg, Kurzweil. Ако ви треба буџетски модел, треба да обрнете внимание и на брендови како што се Denn, Medeli, Tessler.

Треба да купите скапо синтисајзер како твој прв инструмент?

Најдобро се купуваат модели со висока цена if веќе знаете како да играте синтисајзер и сте сигурни дека сакате да продолжите да правите музика. Почетниците треба да застанат на модели од буџетскиот и средниот ценовен сегмент.

Сумирање

Сега знаете што да барате при изборот синтисајзер за обука. Пред сè, треба да продолжите од сопствените потреби и буџет за да не плаќате за непотребни функции - тогаш прво синтисајзер ќе донесе многу позитивни емоции и ќе ве воведе во магичниот свет на музиката.

Оставете Одговор