Познати музичари

Познати Музички инструменти

Со каква помош професионалците ги создаваат своите ремек-дела? Би се осмелил да го предложам тоа со помош на не помалку ремек креации – музички инструменти од највисока класа. Кои инструменти ги избираат познатите личности и зошто? Ќе разговараме за ова.

Елтон Џон

Да почнеме со најсензационалниот сојуз:  Елтон Џон и Јамаха загриженост.

Во 2013 година, на годишнината на Јамаха, Елтон изведе концерт без преседан кој се слушаше во живо истовремено во 22 концертни сали ширум светот. Тоа беше направено вака: Елтон Џон свиреше на пијано Јамаха во Дизниленд во Анхајм, САД, а во Москва (и на уште 21 место) истото го свиреше Дисклавиер, кој доби сигнал од пијаното на Елтон во реално време. Директното притискање на копчињата беше точно репродуцирано, но публиката слушна пијано во живо како стои токму пред нив!

Елтон Џон свири Јамаха пијано

Самиот Сер Елтон вели за Јамаха: „Никогаш не престанувам да бидам воодушевен од инвентивниот талент и разноврсноста на тимот специјалисти на Јамаха. Во текот на изминатите 20 години, тие не само што ги изградија сите мои инструменти за турнеи, вклучувајќи го и неверојатниот пијано од милион долари, кој се чува во Палатата Цезар (Лас Вегас, САД), туку и ја подобрија технологијата RemoteLive. Благодарение на ова, ќе можам да одржам концерт во живо во Анахајм на 25 јануари, онлајн и во исто време во бројни сали ширум светот! Горд сум и благодарен што сум уметник на Јамаха и што имам корист од неверојатниот професионализам на експертите на Јамаха“.

Зборувајќи за пијано од милион долари. Овој инструмент не е само врвен концертен пијано, туку нешто во духот на Сер Елтон! Неговите можности да го изрази изразот на уметникот се навистина бескрајни! Види и самиот:

Билети во продажба сега: Елтон Џон: Пијано од милион долари

Јамаха оправдано се гордее со своите уметници! Меѓу нив се и ненадминатите Пиле Кореа , енергични The Piano Guys – и повеќе од 200 уметници само на клавијатури (не сметајќи ги тапанарите, гитаристите и трубачите)! Но, алатките што тие ги создаваат се со највисок квалитет.

Ванеса Меј

Ванеса Меј , како британскиот витез, избира само ремек-дела! Виолина , на кој настапува на концерти, рацете на ученикот на Страдивари – Гвадањини. Мајсторот го направил во 1761 година, а Ванеса го добила во 1988 година за 150,000 фунти (родителите го дале). Виолината помина низ разни авантури со Ванеса: во 1995 година беше украдена и вратена еден месец подоцна, а потоа Ванеса ја скрши непосредно пред концертот, но занаетчиите успеаја да го поправат. Ванеса љубезно ја нарекува „Гизмо“ и ја проценува на 458,000 долари.

Покрај класичната виолина, Ванеса работи и со електронски инструменти, од кои има три. Првиот е целосно транспарентен виолина од Тед Бруер. Таа трепери и свети на победи на музиката што се свири, што го прави идеален инструмент за техно шоуа и во исто време познат низ целиот свет. „Мојот транспарентен виолина е едноставно зачудувачки. И навистина ми се допаѓа чувството дека овој ефект е зајакнат ако не се користи често!“ – им ги открива на своите фанови професионалните тајни на виолинистот. Уште две виолини кои Ванеса постојано ги користи се Zeta Jazz Model: белата и боите на американското знаме.

Ванеса свесно придонесува за популаризација на овој инструмент, сакајќи да стане Џими Хендрикс за електронски виолини. И досега и успева! Производството на електронски виолини трае долго време, но тие само што почнаа активно да се користат во музиката.

Контраданца (Ванеса Меј)

Стинг

Стинг се истакна и во изборот на специјални алатки. Во текот на целата своја соло кариера (а ова е веќе 30 години), пејачот беше придружуван од неколку гитари изработени од Лав Фендер самиот себе! На пример, гитара која е стара над 50 години е Fender Precision Bass од 50-тите. Таа свири во сите хитови на Стинг и патува со него на светски турнеи.

Едно време, на Прецизен бас беше првата масовно произведена бас гитара, таа сè уште се произведува до ден-денес и е најпродаваната бас гитара во светот.

Тој, исто така, поседува гитара Jaco Pastorius Signature Jazz Bass (има само 100 копии од неа ширум светот!), еден од првите модели на Fender Jazz Bass и неколку други уникатни примероци.

Самиот Стинг не е само пејач, туку и професионален гитарист, одлично ја владее техниката на свирење, вклучувајќи класичната гитара. Но, најмногу сака бас гитари.

Стинг - во живо во Москва 2012 година (целосен концерт)

Џејмс Хетфилд

Гитарите се посебна љубов и страст на музичарите. Ако Стинг глуми ретки модели на стари мајстори, тогаш Џејмс Хетфилд, пејачот на Металика, самиот развива модели со ESP LTD . Музичарот работи со компанијата веќе неколку децении, а резултат на заедничката креативност се многу модели со потпис, кои самиот Џејмс ги свири за време на настапите. Гитарите со потпис на Џејмс се познати по нивната доверливост, одличен квалитет на градба и уникатен дизајн.

Џејмс Хэтфилд про гитары, звукосниматели и т.д.

Johnон Бонам

А ако веќе зборуваме за рок, тогаш вреди да се спомене уште еден инструмент, без кој овој жанр е незамислив – тапаните! Најлегендарниот тапанар кој даде голем придонес во техниката на перкусии – Џон Бонам – свиреше на еден од најдобрите комплети во тоа време – Лудвиг со јавор школки . Овие тапани станаа познати благодарение на Ринго Стар (Битлси), кој за прв пат во историјата на музиката го постави логото на Лудвиг над логото на бендот на тапанот за удар. А потоа ги избраа најдобрите од најдобрите: Ерик Кар (KISS), Ник Мејсон (Пинк Флојд), Иан Пејс (Дип Парпл), Мајкл Шриева (Сантана), Чарли Вотс (Ролинг Стоунс), Џои Крамер (Аеросмит) , Роџер Медоус- Тејлор (Кралица), Тре Кул (Зелениот ден) и многу други.

Тапаните на Лудвиг и денес се прават, но според професионалците, тие повеќе не се исти како во 60-тите. Иако јаворот сè уште се смета за најдобар материјал за школки, тој произведува топол, богат звук.

Лед Цепелин - Имигрантска песна (во живо 1972) (Официјално видео)

Ќе продолжиме да истражуваме кои производители ги прават инструментите достојни за најдоброто од најдобрите. Доколку сте заинтересирани да знаете за одреден музичар или знаете „кој што свири“, пишете во коментар!

Оставете Одговор