Буџетни класични гитари
членовите

Буџетни класични гитари

Класичната гитара е една од оние гитари кои најчесто се избираат за почеток на учење. Тоа е, исто така, вид на гитара што секогаш можеме да ја земеме со нас и да ја свириме под какви било услови. Класичната гитара е акустичен инструмент, односно оној на кој не му треба напојување како што е случајот со електричните гитари. Спротивно на името што и беше доделено, класичната гитара не се користи само за свирење на класиците, иако секако доколку сакаме да негуваме ваков вид музика, класичната гитара ќе биде најсоодветна за ова. Класичната гитара е многу погодна за придружба за време на празнично-фокално пеење, во музиката на шамии или фламенко. Кога купувате класична гитара, вреди веднаш да ја наведете нејзината намена. Дали треба да ни служи за типично образовни цели и сакаме, на пример, да учиме во музичко училиште или да ни служи како инструмент за патување на кој ќе се придружуваме додека пееме. 

Ве поканувам на краток преглед на класичните гитари, еден од најинтересните модели кои не чинат милиони и звучат навистина добро. Запомнете дека класичната гитара мора да звучи навистина добро, особено ако сакаме да свириме поамбициозни песни во иднина. И нашиот прв предлог што вреди да се разгледа е Мигел Естева – моделот Марта. Станува збор за класична гитара со големина 4/4, наменета за поголеми деца и возрасни. Дното и страните на инструментот се изработени од махагони, предниот дел е од смрека, вратот исто така е од махагони, а таблата со прсти е темно орев. Целата е завршена со природен, мат лак, кој со пристапен профил на вратот дава многу добра основа не само за учење да свират, туку и за понапредните гитаристи. Оваа гитара е по многу атрактивна цена и чини околу 700 PLN. Во овој опсег на цени, тоа е навистина одличен предлог. (5) Нов квалитет од Мигел Естева – модел Марта! | Muzyczny.pl – YouTube

Nowa jakość od Miguel Esteva - модел Марта! | Muzyczny.pl

Нашиот втор предлог исто така доаѓа од Мигел Естева, овој пат се работи за нешто поскап модел Julia, големина 4/4, за кој ќе треба да платиме околу 1000 PLN. Моментално е највисокиот модел во понудата на шпанскиот производител и е посветен на секој што бара класична гитара со благороден звук и внимателно изработена по атрактивна цена. Телото е направено од махагони, како и вратот. Предниот дел е смрека, а таблата со прсти е темно орев. Целата е завршена со природен, мат лак. Во однос на квалитетот, добиваме многу цврст и удобен инструмент, кој е идеален за музичко образование, каде што е потребен точен, звучен и штимачки инструмент. (5) Мигел Естева Јулија – YouTube

Уште еден предлог буџет доаѓа од светскиот тајкун кога е во прашање производството на музички инструменти од Јамаха. C40 е еден од најпопуларните и најчесто избраните инструменти и од почетници и од средни гитаристи како и од оние кои повеќе размислуваат за музиката. Гитарата е добро направена, звучи одлично и е многу удобна. Горниот дел е смрека, долниот дел и страните се од дрво меранти, вратот е нато, а штицата е розово дрво. Не е за ништо што наставниците по игри често ја препорачуваат оваа гитара. Јамаха е позната по строгата контрола на квалитетот што гарантира дека финишот на инструментот е совршен. Многу поволниот сооднос цена/квалитет ја остава конкуренцијата далеку зад себе. (5) Јамаха C40 - YouTube

И за да го завршиме нашиот преглед, предлагаме La Mancha Rubinito LSM. Компанијата Ла Манча е германска компанија специјализирана за производство на квалитетни инструменти по многу пристапни цени. Гитарите на овој производител се карактеризираат со точност и повторливост. Rubinito LSM има задни и страни од махагони, и кедров преден дел за топол, класичен звук со полно тело. Дополнителна предност се жиците на брендот Savarez, вградени стандардно. Во својот опсег на цени, La Mancha Rubinito е вкусен залак и за почетници и за понапредни гитаристи.(5) Gitary тест La Mancha Rubinito LSM – YouTube

Поминаа времињата кога требаше да потрошите цело богатство на класична гитара што звучеше добро. Денес, благодарение на високата технологија, можеме да купиме нов инструмент кој звучи навистина добро по многу прифатлива цена. Секако, да потсетиме дека има и инструменти во буџетскиот сегмент кои треба да се избегнуваат. Меѓутоа, ако барате докажани класични модели, оние што се претставени погоре треба да ги исполнат вашите очекувања што е можно повеќе. 

 

 

Оставете Одговор