10 најголеми виолинисти на 20 век!
Познати музичари

10 најголеми виолинисти на 20 век!

Најпознатите виолинисти на 20 век, кои дадоа огромен придонес во историјата на изработката на виолина.

Фриц Крајслер

2.jpg

Фриц Крајслер (2 февруари 1875, Виена – 29 јануари 1962 година, Њујорк) бил австриски виолинист и композитор.
Еден од најпознатите виолинисти од крајот на 19-20 век почна да ги усовршува своите вештини на 4-годишна возраст, а веќе на 7 години влезе во Виенскиот конзерваториум, станувајќи најмладиот студент во историјата. Тој беше еден од најпознатите виолинисти во светот, а до ден денес се смета за еден од најдобрите изведувачи на жанрот виолина.

Михаил (Миша) Саулович Елман

7DOEUIEQWoE.jpg

Михаил (Миша) Саулович Елман (8 јануари [20], 1891, Талное, провинција Киев – 5 април 1967 година, Њујорк) – руски и американски виолинист.
Главните карактеристики на изведувачкиот стил на Елман беа богатиот, експресивен звук, осветленоста и живоста на интерпретацијата. Неговата техника на изведба беше малку поинаква од стандардите прифатени во тоа време - тој често земаше побавно темпо од потребното, широко користен рубато, но тоа не влијаеше негативно на неговата популарност. Елман е автор и на голем број кратки дела и аранжмани за виолина.

Јаша Хајфец

hfz1.jpg

Јаша Кејфец (полно име Јосиф Рувимович Кејфец, 20 јануари [2 февруари], 1901 година, Вилна – 16 октомври 1987 година, Лос Анџелес) беше американски виолинист со еврејско потекло. Се смета за еден од најголемите виолинисти на 20 век.
На шестгодишна возраст за првпат учествува на јавен концерт, каде што го изведе концертот Феликс Менделсон-Бартолди. На дванаесетгодишна возраст, Хејфетс изведе концерти од П.И. Чајковски, Г. Ернст, М. Бруч, драми од Н. Паганини, Ј.С.
Во 1910 година започнал да учи на Конзерваториумот во Санкт Петербург: прво кај ОА Налбандијан, потоа Леополд Оер. Почетокот на светската слава на Хајфец беше ставен со концертите во 1912 година во Берлин, каде што настапи со Берлинската филхармонија под диригентство на Сафонов VI (24 мај) и Никиша А.
За време на Втората светска војна, тој често разговарал со војниците на фронтот за да го подигне нивниот морал. Одржа 6 концерти во Москва и Ленинград, комуницираше со студенти на конзерваториуми на теми за изведба и предавање виолина

Дејвид Федорович Оистрах

x_2b287bf4.jpg

Давид Федорович (Фишелевич) Оистрах (17 септември [30], 1908 година, Одеса – 24 октомври 1974 година, Амстердам) – советски виолинист, виолист, диригент, учител. Народен уметник на СССР (1953). Лауреат на Лениновата награда (1960) и Сталиновата награда од прв степен (1943).
Дејвид Оистрах е еден од најпознатите претставници на руската виолина школа. Неговата изведба беше забележлива по виртуозното мајсторство на инструментот, техничката вештина, светлиот и топол звук на инструментот. Неговиот репертоар вклучуваше класични и романтични дела од Ј.С. Бах, В.А. Моцарт, Л.Бетовен и Р. Шуман до Б. Оборин сè уште се смета за една од најдобрите интерпретации на овој циклус), но со голем ентузијазам свиреше и дела од современи автори, на пример, ретко изведуваниот концерт за виолина од П. Хиндемит.
Голем број дела на С.С. Прокофјев, Д.Д. Шостакович, Н.Ја. Мјасковски, М.С. Вајнберг, Хачатуријан се посветени на виолинистот.

Јехуди Менухин

orig.jpg

Јехуди Менухин (инж. Јехуди Менухин, 22 април 1916, Њујорк – 12 март 1999 година, Берлин) – американски виолинист и диригент.
Првиот солистички концерт го одржа со Симфонискиот оркестар на Сан Франциско на 7-годишна возраст.
За време на Втората светска војна настапувал со пренапон пред сојузничките трупи, одржал над 500 концерти. Во април 1945 година, заедно со Бенџамин Бритн, тој разговараше со поранешните затвореници од концентрациониот логор Берген-Белсен, ослободен од британските трупи.

Хенрик Шеринг

12fd2935762b4e81a9833cb51721b6e8.png

Хенрик Серинг (полски Хенрик Серинг; 22 септември 1918, Варшава, Кралство Полска – 3 март 1988 година, Касел, Германија, погребан во Монако) – полски и мексикански виртуоз виолинист, музичар со еврејско потекло.
Шеринг поседуваше висока виртуозност и елеганција на изведбата, добро чувство за стил. Неговиот репертоар вклучуваше и класични виолински композиции и дела од современи композитори, вклучително и мексикански композитори, чии композиции активно ги промовираше. Шеринг беше првиот изведувач на композиции посветени на него од Бруно Мадерна и Кшиштоф Пендерецки, во 1971 година првпат го изведе Третиот концерт за виолина на Николо Паганини, чија партитура се сметаше за изгубена многу години и беше откриена дури во 1960-тите.

Исак (Изак) Стерн

p04r937l.jpg

Исак (Изак) Стерн Исак Стерн, 21 јули 1920 година, Кременец – 22 септември 2001 година, Њујорк) – американски виолинист со еврејско потекло, еден од најголемите и светски познати академски музичари на XX век.
Првите часови по музика ги добива од мајка си, а во 1928 година влегол во конзерваториумот во Сан Франциско, учејќи кај Наум Блиндер.
Првиот јавен настап се одржа на 18 февруари 1936 година: со Симфонискиот оркестар на Сан Франциско под раководство на Пјер Монте, тој го изведе третиот концерт за виолина во Сен-Сан.

Артур Грумио

YKSkTj7FreY.jpg

Артур Грумио (fr. Arthur Grumiaux, 1921-1986) бил белгиски виолинист и професор по музика.
Студирал на конзерваториумите во Шарлроа и Брисел и земал приватни часови од Џорџ Енеску во Париз. Својот прв концерт го одржа во бриселската палата на уметностите со оркестар под диригентство на Чарлс Мунш (1939).
Технички врв е снимањето на сонатата на Моцарт за виолина и пијано, во 1959 година тој свиреше на двата инструменти за време на репродукцијата.
Грумио го поседуваше Тицијан на Антонио Страдивари, но најмногу настапуваше на неговиот Гварнери.

Леонид Борисович Коган

5228fc7a.jpg

Леонид Борисович Коган (1924 – 1982) – советски виолинист, учител [1]. Народен уметник на СССР (1966). Лауреат на Лениновата награда (1965).
Тој беше еден од најпаметните претставници на советската школа за виолина, претставувајќи го во него „романтично-виртуозното“ крило. Секогаш одржувал многу концерти и често, од неговите конзерваториумски години, гостувал во странство (од 1951 година) во многу земји во светот (Австралија, Австрија, Англија, Белгија, Источна Германија, Италија, Канада, Нов Зеланд, Полска, Романија, САД, Германија, Франција, Латинска Америка). Репертоарот ги вклучуваше, во приближно еднакви размери, сите главни позиции на виолинскиот репертоар, вклучувајќи ја и модерната музика: Л. Коган беше посветен на концертот за рапсодија од А.И. Хачатуријан, концерти за виолина од Т.Н. ; Д.Д. Шостакович почна да го создава својот трет (нереализиран) концерт за него. Тој беше ненадминат изведувач на делата на Н.

Ицак Перлман

D9bfSCdW4AEVuF3.jpg

Ицак Перлман (eng. Itzhak Perlman, хебрејски יצחק פרלמן; роден на 31 август 1945 година, Тел Авив) е израелско-американски виолинист, диригент и учител со еврејско потекло, еден од најпознатите виолинисти од втората половина на 20 век.
На четиригодишна возраст, Перлман заболел од детска парализа, што го принудило да користи патерици за да се движи наоколу и да свири на виолина додека седи.
Неговиот прв настап се одржа во 1963 година во Карнеги Хол. Во 1964 година, тој победи на престижниот американски натпревар Левентрит. Набргу потоа, тој почна да настапува со лични концерти. Покрај тоа, Перлман беше поканет на различни емисии на телевизија. Неколку пати играше во Белата куќа. Перлман е петкратен добитник на Греми за класична музика.

ТОП 20 ВИОЛИНИСТИ НА СИТЕ ВРЕМИНИ (од Војдан)

Оставете Одговор